Generator Trimino

with Brak komentarzy

Chciałabym zaprosić Cię na niepozornie wyglądająca stronę Paula Matthiesa, na której znajdziesz kilka mogących Cię zainteresować narzędzi do tworzenia i wydrukowania ćwiczeń.

trimino strona główna

Trimino

W tym generatorze możesz stworzyć domino w postaci gwiazdy, trójkąta oraz sześcianu. W zależności jaką ilość elementów (słów, obrazków, równań) wprowadzisz, taką otrzymasz figurę – jeśli chcesz trójkąt- wprowadzasz 9 par słówek, gwiazda składa się z 12 par, a sześcian to 30 par słówek.

jak zrobić trimino

Na tej stronie możesz zmienić czcionkę, ale jest niewielki wybór, za to jest możliwość użycia cyrylicy, czy pisania działań matematycznych oraz dodawania obrazków (wg P.Matthiesa). Autor podaje różne możliwości wstawiania obrazków- próbowałam wszystkich – nie działa. W innym artykule opisuję algorytmy, których można użyć tworząc obrazkowe trimino np. w Canvie.  Ponadto, zmienisz kolor czcionki oraz narożników. W efekcie trimino wygląda bardzo estetycznie. Warto również wspomnieć o optymalizacji wydruku, czyli elementy naszego domina rozmieszczone są na całej stronie wydruku, przez co oszczędzamy papier. Pomysłowe, no nie? Na końcu tego artykułu znajdziesz dwa moje przykładowe trimino, które mogą spodobać się zwłaszcza nauczycielom języka francuskiego.

Pozostałe funkcje strony Paula Matthiesa

Na stronie znajdziesz również inne funkcje, które mogą Cię zainteresować i zainspirować, gdyż oprócz generatora kart obrazkowych pozostałe nie są ścisle związane z nauczaniem języka obcego :

  1. Generator kart obrazkowych do przedmiotów szkolnych– można je edytować w dowolnym języku.
  2. Tangram– możesz wydrukować szablon oraz karty zadań do  puzzli tangram, które sprzyjają rozwojowi postrzegania przestrzennego. Z trójkątów możesz tworzyć rozmaite figury. Fajna rozrywka.
  3. Karty zadań do kostki SOMA– poczytasz o nich np. tu.
  4. Karty zadań do figurowej gry lustrzanej– możesz ją wyprodukować samemu, a zabawę ma cała rodzina.
  5. Możesz lepiej zorganizować swoja pracę personalizując plany szkolne (opcja dostępna w języku niemieckim, ale jeśli Tobie to nie przeszkadza, to jest to ciekawe rozwiązanie).

Moje puzzle Trimino do pobrania

Szczególnie gorąco polecam tę stronkę, a zwłaszcza generator Trimino. Puzzle tworzy się w ekspresowym tempie i są bardzo estetyczne. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznego domino. Dla przykładu przygotowałam  Trimino w języku francuskim, które możesz pobrać:

Participe passé

Tematy czasowników nieregularnych w futur simple

Follow Roksana Frychel:

Nazywam się Roksana Frychel i kumam francuski. Jestem trenerką języka francuskiego. Pracuję w szkołach publicznych, językowych, prowadzę kursy w firmach oraz pracuję z klientem indywidualnym.

Latest posts from