Jak zrobić Trimino z obrazkami?

with Brak komentarzy

W artykule na temat Generatora Trimino opisałam w jaki sposób można łatwo i szybko stworzyć  puzzle trimino. Jest to narzędzie przydatne i mające zastosowanie praktycznie na każdym przedmiocie. Ostatnio próbowałam wszystkich opisanych przez autora sposobów na wstawienie obrazków do trimino, niestety nie było to możliwe. Być może ja robiłam coś nie tak, albo jest jakiś błąd w generatorze. Gdyby komuś z moich drogich czytelników udało się to zrobić, to byłabym wdzięczna za informacje.:) Zatem jak zrobić trimino z obrazkami? Czy to wiedza tajemna?

Trimino to nie Enigma

Toteż poszukałam innych sposobów na stworzenie trimino. cały proces tworzenia puzzli opiszę wam na przykładzie Trimina składającego się z 12 trójkątów, a  z tego względu, że mamy październik, tematem będzie Halloween. Pod koniec artykułu będziecie mogli pobrać gotowe trimino w języku francuskim.

Krok po kroku…

Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam to opisałam algorytm dwunastoelementowego trimino, który w rezultacie utworzy gwiazdę. Oto ten algorytm.

Następnie, w programie Canva   przygotowałam obrazki oraz odpowiadające im słowa. Na poniższych zdjęciach widać, że obrazki ponumerowałam od 1 do 12, natomiast słowa od 13 do 24. Ważne jest aby elementy od 13 do 24 były w takiej samej kolejności jak obrazki, czyli jeżeli obrazem dynia ma nr 1 to słówko „dynia” ma numer 13, etc.

obrazki halloween słówka do halloween

Następnie stworzyłam w Canvie w arkuszu a4 trójkąty, w które umieszczałam obrazki i słówka według algorytmu. Na poniższym zdjęciu widać trójkąt 1 dla którego algorytm to [12] co znaczy, że umieściłam na nim obrazek z numerem 12.  Kolejny trójkat 2 jest z algorytmem [19], czyli umieściłam słowo, któremu nadałam numer 19 na mojej liście.

Poniżej dla przykładu znajdują się trójkaty 9 i 10. Algorytm dla trójkąta 9 to [6,7,1], natomiast dla trójkata 10 to [14,13,20]

Istotna jest tu kolejność umieszczania obrazków w danym trójkącie

kolejność obrazków w trójkącie

Praktyczna wskazówka

  kiedy przygotowujecie listę elementów do trimino, zwłaszcza, gdzie mamy pary: obrazek- słówko, to warto robić na zmianę pary słówko-obrazek, obrazek – słówko, ponieważ wtedy uzyskujemy większą różnorodność elementów na trójkątach.  Na poniższym gotowym do wydrukowania i wycięcia przykładowym trimino zauważycie, że na niektórych trójkątach są same słowa albo same obrazki.

Trimino Halloween j.francuski

Algorytm dla trimino z 12 trójkątów

Algorytm dla trimino z 24 trójkątów/ 30 par

Follow Roksana Frychel:

Nazywam się Roksana Frychel i kumam francuski. Jestem trenerką języka francuskiego. Pracuję w szkołach publicznych, językowych, prowadzę kursy w firmach oraz pracuję z klientem indywidualnym.

Latest posts from