Joyeux Noël, czyli święta z francuskim.

with Brak komentarzy

Grudzień upływa w dźwiękach kolęd oraz przebojów świątecznych. Last Christmas, czasem już wkurza, ale nadal ją śpiewam, gdy tylko usłyszę . Każdy z nas ma swoją ulubioną melodię (dla mnie to Driving home for Christmas Chrisa Rea). Wszędzie pachnie piernikami, światełka skrzą się milionem kolorów, a my krzątamy się pełni zadań, obowiązków….  A może chcielibyście poszwędać się z francuskim?

W tym artykule chciałabym Wam zaproponować materiały do nauki języka francuskiego w tematyce świątecznej.   Zawsze oprócz Kevina samego w domu, możecie obejrzeć coś francuskiego.

Zrelaksuj się przy filmie

Numer jeden francuskich filmów świątecznych, a może takich antyświątecznych, bo jest to czarna komedia, to film „Le Père Noël est une orderure”(Święty Mikołaj jest śmieciem) reż Jean-Marie Poire. Kultowy film z bardzo dobra obsadą – m.in Christian Clavier, Thierry Lhermitte. Akcja filmu dzieje się w pewną noc wigilijną w paryskim centrum pomocy społecznej i wsparcia psychologicznego. Praca wolontariuszy zostaje zakłócona poprzez pojawienie się kolejno ekscentrycznych klientów. Jest to zekranizowana sztuka teatralna pod tym samym tytułem. Na samym początku filmu pojawia się akcent polski. Jeśli wiecie co to takiego, albo go wyłapiecie to dajcie znać w komentarzach. Gorąco polecam! Ubaw gwarantowany!

A może trochę aktywności?

Oto króciutkie video, prezentujące jarmark świąteczny, który już od XVI wieku odbywa się w Strasburgu. Do filmiku dołączone są pytania Poziom A0 i A1

Le marché de Noël à Strasbourg

Jeżeli  nie znacie słownictwa świątecznego lub chcielibyście go sobie przypomnieć- najlepszym sposobem jest Quizlet. Oto fiszki, które specjalnie dla Was przygotowałam

Quizlet fiszki

Oto inne mini-ćwiczenie interaktywne, które stworzyłam na stronie Wordwall. Ćwiczenie polegające na utworzenie związków wyrazowych.

Dopasuj wyrazy

Tu polecam  świetną i efektywną stronę do nauki i ćwiczeń słownictwa świątecznego, troszkę z epoki hot potatoes, którą jednak często polecam do pracy samodzielnej:

https://www.languagesonline.org.uk/French/FrenchVocab/Noel/Index.htm

A dla bardziej zaawansowanych frankofonów mam propozycję ćwiczeń na bazie video, które uwielbiam robić z moimi uczniami już od poziomu A2. Są to ćwiczenia, które kiedyś znalazłam na stronie TV5 Monde w zakładce 7 jours sur la planète. Tematem video jest….. zresztą zobaczcie sami. Poniżej znajdują się linki do video, kart pracy oraz transkrypcji. Polecam!!!!

Video

Activités A2

Activités B1

Activités B2

Transcription

W tym zestawieniu nie może zabraknąć Pierre’a- z Français avec Pierre, który nagrał wideo, w którym opowiada o Świętach Bożego Narodzenia we Francji. Koniecznie posłuchajcie, gdyż Pierre mówi powoli, wyraźnie – idealnie dla uczących się francuskiego. Ponadto pod filmem znajduje się ćwiczenie sprawdzające rozumienie ze słuchu oraz transkrypcja. To nie jest jego pierwsze wideo na temat świąt. Poszperajcie, a dotrzecie do wcześniejszych filmów. Ogólnie polecam ten blog do nauki języka francuskiego.

Français avec Pierre – Fête de Noël en France

Myślę, że ten artykuł będzie miał formę otwartą. Pewnie w przyszłym roku powrócę do niego i go uzupełnię. A tymczasem życzę wszystkim dobrej zabawy, Joyeux Noël, spokoju, pomyślności w nauce języka francuskiego w nadchodzącym roku:) Bonne Année!

Follow Roksana Frychel:

Nazywam się Roksana Frychel i kumam francuski. Jestem trenerką języka francuskiego. Pracuję w szkołach publicznych, językowych, prowadzę kursy w firmach oraz pracuję z klientem indywidualnym.

Latest posts from