Na początku przygody z językiem francuskim, zadajemy sobie pytanie jak nauczyć się jego wymowy. To co w języku francuskim jest największym mitem, to przekonanie, że wymowa francuska jest trudna. Totalna bzdura. Tak, totalna bzdura! Każdy język ma swoje osobliwości, a najbardziej demonizujemy to, czego nie znamy.
Zatem spieszę do Ciebie z informacją, że w języku francuskim mamy ścisłe zasady, które szybko można przyswoić i to w niedługim czasie. W efekcie będziesz mógł ładnie przeczytać to, czego nawet jeszcze nie rozumiesz. (W języku angielskim, trzeba zaglądać do słownika) . Wszystko zależy od Ciebie. Wymaga to trochę pracy, no, ale jak to się mówi- bez pracy nie ma…. croissantów 😉
Jeśli jesteś początkującym frankofonem, to warto poświęcić więcej uwagi ćwiczeniom właściwej wymowy. Szybko zobaczysz efekty swojej pracy. Dobry nauczyciel zacznie od „rozgrzewki fonetycznej”. Ja niestety trafiłam na nauczycielkę, która olała temat. Pamiętam jak zapisywałam ołówkiem polską wymowę całych francuskich zdań z czytanki i uczyłam się jej na pamięć. Ponadto nawet ani razu nie odtworzyła nam żadnego nagrania. Zgroza! Na szczęście trafiłam później na pasjonatów i szybko nadrobiłam zaległości.
Znajomość zasad wymowy, to krok milowy ku samodzielności.
1. Pamiętaj, że nauka każdego języka to proces. Nie jedz przysłowiowego słonia od razu w całości, bo się udławisz. Podziel sobie naukę na etapy. Daj sobie czas i nie załamuj się kiedy coś nie wyjdzie. Próbuj, aż do skutku.
2. Zaprzyjaźnij się z alfabetem fonetycznym- on nie jest trudny. Transkrypcja pomoże Tobie poprawnie wymówić znalezione w słownikach hasła.
3. Najlepiej ucz się z kimś, kto Cię posłucha i poprawi. Jeśli nie masz takiej możliwości to patrz punkt następny.
4. Nagrywaj się na dyktafon i odsłuchuj, porównuj z oryginalnym brzmieniem słowa, wypowiedzi.
5. DUŻO podpatruj i słuchaj jak mówią rodowici użytkownicy języka francuskiego, świetnie sprawdzą się tutaj dialogi w podręczniku do nauki języka francuskiego, wywiady, wypowiedzi dziennikarzy np. tv5monde w publicznej telewizji. Łatwo można obserwować wypowiadająca się osobę.
6. Staraj się wsłuchiwać na początku w język standardowy (podręcznikowy), gdyż w krajach frankofońskich mamy wiele akcentów. Ucz się standardowej wersji.
7. Korzystaj ze słowników z nagraną wymową np. Pons, Larousse
8. Nawet jeśli nie rozumiesz o czym mówią osoby, które podpatrujesz, postaraj się powtarzać dokładnie to co mówią i jak mówią. Włącz napisy , aby obserwować treść, słuchaj i powtarzaj. Naśladuj linię melodyczną.
9. Lubisz muzykę- to słuchaj i śpiewaj piosenki francuskie.
10. Lubisz kino- oglądaj filmy w wersji oryginalnej z napisami polskimi, a zbiegiem czasu francuskimi.
Mówi się, że Skandynawowie, np. Szwedzi mówią świetnie po angielsku między innymi dlatego, że w ich krajach nie ma lektorów filmowych ani dubbingu.
11. Nie pomijaj ćwiczeń typu „PRONONCIATION” w podręczniku.
12. Weź lusterko i mów do siebie obserwując układ swoich ust. Wypowiadając poszczególne głoski, słowa, nie bój się tego robić z przesadą. Poczujesz jak pracują mięśnie twarzy przy produkcji określonych dźwięków.
13. W języku francuskim łączymy często kilka liter i wymawiamy je jako jedną głoskę. Nucz się patrzeć całościowo na te głoski.
a) zakrywaj nieczytane końcówki
b) zakreślaj zbiór liter, które wymawia się jako jedną głoskę. , np. manteau –an [ã],- eau [o]
14. Zapraszam Cię do nauki razem ze mną. Na podstronie tego bloga- Ucz się ze mną wymowy, znajdziesz kilka filmów na temat wymowy poszczególnych głosek w języku francuskim.
Kiedy usłyszysz siebie mówiącego/mówiącą po francusku, dostaniesz gęsiej skórki, bo usłyszysz efekty swojej pracy, a Twój poziom motywacji do dalszej nauki wzrośnie. To działa jak narkotyk.