Chciałabym zaprosić Cię na niepozornie wyglądająca stronę Paula Matthiesa, na której znajdziesz kilka mogących Cię zainteresować narzędzi do tworzenia i wydrukowania ćwiczeń.
W tym generatorze możesz stworzyć domino w postaci gwiazdy, trójkąta oraz sześcianu. W zależności jaką ilość elementów (słów, obrazków, równań) wprowadzisz, taką otrzymasz figurę – jeśli chcesz trójkąt- wprowadzasz 9 par słówek, gwiazda składa się z 12 par, a sześcian to 30 par słówek.
Na tej stronie możesz zmienić czcionkę, ale jest niewielki wybór, za to jest możliwość użycia cyrylicy, czy pisania działań matematycznych oraz dodawania obrazków (wg P.Matthiesa). Autor podaje różne możliwości wstawiania obrazków- próbowałam wszystkich – nie działa. W innym artykule opisuję algorytmy, których można użyć tworząc obrazkowe trimino np. w Canvie. Ponadto, zmienisz kolor czcionki oraz narożników. W efekcie trimino wygląda bardzo estetycznie. Warto również wspomnieć o optymalizacji wydruku, czyli elementy naszego domina rozmieszczone są na całej stronie wydruku, przez co oszczędzamy papier. Pomysłowe, no nie? Na końcu tego artykułu znajdziesz dwa moje przykładowe trimino, które mogą spodobać się zwłaszcza nauczycielom języka francuskiego.
Na stronie znajdziesz również inne funkcje, które mogą Cię zainteresować i zainspirować, gdyż oprócz generatora kart obrazkowych pozostałe nie są ścisle związane z nauczaniem języka obcego :
Szczególnie gorąco polecam tę stronkę, a zwłaszcza generator Trimino. Puzzle tworzy się w ekspresowym tempie i są bardzo estetyczne. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznego domino. Dla przykładu przygotowałam Trimino w języku francuskim, które możesz pobrać: